Zadar Team Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zadar Team Forum

Zadarski Portal i Forum.
 
HomeSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Poluotok lagano umire

Go down 
+2
frižider
morgana
6 posters
AuthorMessage
morgana
Legenda foruma!!!
Legenda foruma!!!
morgana


Female
Number of posts : 512
Age : 39
Lokacija : sleepy hollow
Posao/Zanimanja : čitanje, pisanje, crtanje, metal ...ezoterija, feminizam...
Registration date : 2008-03-01

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptySat Apr 12, 2008 4:02 pm

Kako sam ovih dana imala priliku proučiti Poluotok u razno doba dana i kroz različite dane u tjednu (stacionirana na Trgu), došla sam do zaključka da je Poluotok u fazi umiranja. Doslovce.
Evo što sam pisala o tome na blogu, a što vi mislite o tome? Question

Ne stanujem u centru Zadra, ali nisan daleko. 15 minuta pjehe, 20 ako je crveno na sva tri semafora do grada.
Kažem «idem u grad». Ponekad zbog simpatičnog čekanja u redu Sveučilišne referade. Ponekad zbog odlaska u kino. Ispijanja kave, guštanja na suncu. Naime, ubrajam se u one koji još uvik guštaju hodajući Kalelargom, šetnicom, Rivom.

Zbog nebrige i nerazumijevanja gradskih vlasti, Poluotok već godinama odumire. Centar svih događanja kroz 3000 godina povijesti minja svoj izgled i svrhu. Ka da se ne mogu odlučiti oće li to bit turistička zona ili Wall street.

Nekad sam priko trga išla po pravilnoj dijagonali, sada idem ka da sam pijana. Cik-cak. Ne želim se zabijati u sidalice ona dva kafića u ekspanziji.
Kad sam bila dite, dide me vodija na Forum. Tamo sam našla ekipu za nogomet. Kupila prašinu s poda isprid Donata. Sada se dica igraju s animatorima u Intersparu, dok mamice i tatice odmaraju uz kavu nakon neizbježnog šopinga.
Što će im friški morski zrak sa Rive kad je akcija na odjelu suhomesnatog?

Orguljama i Psihodeliji suncu dive se još samo turisti.

Nekad su klape pivale po kantunima, a sada su kantune preuzeli kafići. Ipak, policijski sat nepogrešivo održava fajrunt u određenu uru. Svako lito mlađi turići pitaju me «Where can we go and stay all night long?» Mogu ih poslat samo u Gotam ili Forum, a di ću poslat one kojima ta vrsta glazbe ne odgovara? Aj leći.

Velike face minjale bi sve živo. Baš me zanima oće li spomenik Ćosiću presadit pokraj divovskog NLO-a koji se nalazi u završnoj fazi gradnje na Višnjiku.
Pa srušimo i bedeme! Što će nam kad je rat završija? Ionako nam «više niko neće oduzet slobodu», kako reče Texas ranger.

Grad ima svoju dušu.
Dišemo zajedno. Ajmo ga spasiti od kronične astme.


Wink
Back to top Go down
http://www.morganarealm.deviantart.com
frižider
Proglašen pismenim!!!
Proglašen pismenim!!!
frižider


Male
Number of posts : 61
Age : 36
Lokacija : Bili Brig
Posao/Zanimanja : ispod masline po suncu, ko je vidia radit!!!
Napiši neku glupost... : sve je to dio velikog procesa
Registration date : 2008-04-08

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptyMon Apr 14, 2008 1:55 am

zelis reci da je grad izgubio "dalmatinski" ugodaj? pa je da
Back to top Go down
http://www.myspace.com/zorancrticafilip
error
Proglašen pismenim!!!
Proglašen pismenim!!!
error


Male
Number of posts : 66
Age : 40
Lokacija : zadar
Registration date : 2008-02-10

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptyMon Apr 14, 2008 4:51 am

morgana wrote:


Zbog nebrige i nerazumijevanja gradskih vlasti, Poluotok već godinama odumire. Centar svih događanja kroz 3000 godina povijesti minja svoj izgled i svrhu. Ka da se ne mogu odlučiti oće li to bit turistička zona ili Wall street.

Nekad sam priko trga išla po pravilnoj dijagonali, sada idem ka da sam pijana. Cik-cak. Ne želim se zabijati u sidalice ona dva kafića u ekspanziji.
Kad sam bila dite, dide me vodija na Forum. Tamo sam našla ekipu za nogomet. Kupila prašinu s poda isprid Donata. Sada se dica igraju s animatorima u Intersparu, dok mamice i tatice odmaraju uz kavu nakon neizbježnog šopinga.
Što će im friški morski zrak sa Rive kad je akcija na odjelu suhomesnatog?



nisam baš siguran da vlasti u gradu imaju toliko veze sa odumiranjem poluotoka. problem svih gradova na našoj obali a šire, pa tako i zadra i jednog njegovog dijela kao sto je npr. polutok je u tomu što polagano nestaje autohtonog stanovništva, ljudi koji su stvarali i cijenili našu kulturu, naš način života. doseljavaju se malo po malo ljudi iz različitih dijelova naše zemlje i šire sa svojom kulturom i svojim načinom života i polagano ulaze u autohtone navike grada koji iako već tisučljećima ima svoj štih i dušu lagano to gubi. novi ljudi koji doseljavaju ne znaju cijeniti i poštivati to novo mjesto koje im je postalo dom nego ga prilagođavaju svojim navikama i svojim potrebama stvarajuči novo okruženje i novi način života. a način života se uvelike promijenio u ovom gradu već u našoj generaciji.... a još.....

za sve to je kriv nitko drugi nego mi sami, samo zato jer to dopuštamo i dalje zaobilazimo sidalice koje nas toliko iritiraju a na povratku ćemo se svejedno pronaći mjesto ispod suncobrana i sjesti na do prije 5 minuta toliko mrsku nam sidalicu i naručiti kavu i čašu vode....otkud li nam je ta čaša vode došla u naviku ispijanja kave? možda iz bosne? bar koliko sam ja ima čuti......
uostalom tko je proda stanove tim stanovitim ljudima koji nam mjenjaju način života u našem gradu? na koga biti ljut? na vlast? najlakše je tako... a što se tiće bedema....samo nek netko da dobru cifru i prodat ćemo i njih...he he

valjda se to zove globalizacia...sve kulture se spajaju u jednu...stare obićaje koji su po meni činili ljude puno sretnijima nego što ih danas viđam, se lagano gube....ljudi se međusobno razdvajaju jer je sve više stranaca oko njih.. bla bla
....ali vlast grada kriviti za to? uf, da mi je znati samo tko ih je postavia na to mjesto?
Back to top Go down
morgana
Legenda foruma!!!
Legenda foruma!!!
morgana


Female
Number of posts : 512
Age : 39
Lokacija : sleepy hollow
Posao/Zanimanja : čitanje, pisanje, crtanje, metal ...ezoterija, feminizam...
Registration date : 2008-03-01

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptyMon Apr 14, 2008 4:12 pm

pa tako to ide u krug...bira se vlast...onda zašteka...pa se negoduje.
slažem se s tom tvrdnjom da se autohtono stanovništvo gubi a stari običaji odlaze u nepovrat.
Back to top Go down
http://www.morganarealm.deviantart.com
Dargor
Legenda foruma!!!
Legenda foruma!!!



Male
Number of posts : 455
Registration date : 2008-03-01

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptyMon Apr 14, 2008 5:02 pm

baš sam maloprije gledao intervju sa Lovrom Rumorom, Zeleni HR, iz Splita kako govori o uređenju grada, građanskim udrugama, i korisnim autohtonim stablima koja stvaraju hladovinu, štite od vjetrova i vlage s mora koje pokušava vratiti umjesto npr. palmi koje niti su tipične za ovaj naš prostor niti čemu služe kao npr. maslina, tamaris, murvica i sl.
Back to top Go down
morgana
Legenda foruma!!!
Legenda foruma!!!
morgana


Female
Number of posts : 512
Age : 39
Lokacija : sleepy hollow
Posao/Zanimanja : čitanje, pisanje, crtanje, metal ...ezoterija, feminizam...
Registration date : 2008-03-01

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptySun May 18, 2008 1:11 pm

Samo da se kratko osvrnem na atmosferu koju sam zamijetila ovih dana na poluotoku...nekako je došlo više živosti, turisti se već kreću u omanjim čoporima, nakrcali su štandove sa "Izvornim hrv.suvenirima" (MADE IN CHINA) isprid MUZEJA(!)...
Mad Mad
Gotički ulaz u grad i dalje ostaje samo nedovršena rupa ispred Trga 5 bunara, a Poljana ispod Donata toliko je zarasla da moremo počet uzgajat lavandu u srcu grada. Moremo je onda i popušit.
Back to top Go down
http://www.morganarealm.deviantart.com
Wolfshade
Teški frik za forume!!!
Teški frik za forume!!!
Wolfshade


Number of posts : 177
Age : 40
Lokacija : Zadar
Posao/Zanimanja : Croupier
Napiši neku glupost... : neku glupost...
Registration date : 2008-03-04

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptySun May 18, 2008 2:15 pm

Mrzim turiste Mad
Kad vidim grupu od 10-ak švaba sa onim kretenskim šeširićima koja baulja kod starog autobusnog kolodvora posred ceste dobijem nevjerojatan poriv da ih satarem ko u carmageddonu!
Back to top Go down
http://www.electricretard.com
Dargor
Legenda foruma!!!
Legenda foruma!!!



Male
Number of posts : 455
Registration date : 2008-03-01

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptySun May 18, 2008 8:59 pm

nemam ništa protiv turista, a još manje protiv mladih zgodnih turistkinja geek
jest da malo smetaju za normalno hodanje pa moramo manevrirati i zastajkivati ali kulturniji su od 'domaćih' pijanih seljačina.
Back to top Go down
error
Proglašen pismenim!!!
Proglašen pismenim!!!
error


Male
Number of posts : 66
Age : 40
Lokacija : zadar
Registration date : 2008-02-10

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptyMon May 19, 2008 1:57 pm

Wolfshade wrote:
Mrzim turiste Mad
Kad vidim grupu od 10-ak švaba sa onim kretenskim šeširićima koja baulja kod starog autobusnog kolodvora posred ceste dobijem nevjerojatan poriv da ih satarem ko u carmageddonu!

nažalost većina nas tako razmislja a zapravo svi zivimo od tih likova iz crtića koji bauljaju po nasim ulicama glavom podignute prema gore u potrazi za ostatcima naše povijesti.. izgubljeni jer ni sami ne znaju ni di su ni sto traze...zanimljive su im stvari koje je vecina nas obpišavala u mladosti u pijanom stanju. od tih istih ljudi koji cijene nase povijesne ostatke puno vise nego mi, ponavljam, zapravo živimimo...i onda nam smeta sto nam krče ulice svojom pojavom.
vjerojatno da imas apartmane ili neke ugostiteljske objekte ne bi tako razmislja vec bi ih sa smjeskom docekiva. takvi smo mi ljudi. a tako je lipo kad je grad pun ljudi kad se cuje žamor glasova u većernjim satima na ulicama grada...
Back to top Go down
Super baka
Proglašen pismenim!!!
Proglašen pismenim!!!



Male
Number of posts : 79
Posao/Zanimanja : zli lord Destructicon
Napiši neku glupost... : En kuk i munnen ar battr an 10 i roven!
Registration date : 2008-02-18

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptyMon May 19, 2008 2:46 pm

Ma najbolje da napravimo ka šo Tomić kaže. Lipo im objasnmo da i nemoraju doć, a lovu nek nam Very Happy pošalju poštom
Back to top Go down
morgana
Legenda foruma!!!
Legenda foruma!!!
morgana


Female
Number of posts : 512
Age : 39
Lokacija : sleepy hollow
Posao/Zanimanja : čitanje, pisanje, crtanje, metal ...ezoterija, feminizam...
Registration date : 2008-03-01

Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire EmptyMon May 19, 2008 4:05 pm

Wolfshade - znam, većini ljudi turisti više idu na živce nego što su im dragi, ali moram se složiti s Errorom - ipak su to likovi koji nam tri miseca pune džepove. OK, kako kome. Nemamo svi apartmane, ali oni kupuju u našim dućanima, piju kavu u našim kafićima itd. Zbog turističke sezone odvija se kulturni program, pa napokon možemo očekivati i pokoji dobar koncert, predstavu i sl.
Samo što to traje duuugo pa nam već sredinom srpnja postaje tlaka putovati od mosta do Trga NE za 5, nego 25 minuta...
Back to top Go down
http://www.morganarealm.deviantart.com
Sponsored content





Poluotok lagano umire Empty
PostSubject: Re: Poluotok lagano umire   Poluotok lagano umire Empty

Back to top Go down
 
Poluotok lagano umire
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ovaj Forum Lagano Umire

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Zadar Team Forum :: Kategorija: Lifestyle :: Ozbiljne rasprave-
Jump to: